1 2 3 4 5

Niszczyciele Czołgów

        Podczas II wojny światowej zwaśnione państwa rozpoczęły produkcję niszczycieli czołgów, czyli wozów bojowych, w których zrezygnowano z opancerzenia i prędkości w celu zastosowania znacznie silniejszej armaty.
    Niszczyciele czołgów i czołgi znacznie różniły się od siebie. Choć często wykorzystywały identyczne podwozie, a niekiedy nawet wyglądały podobnie, ich różnice ujawniały się podczas walki. Czołgi zwykle miały lepsze właściwości bojowe (manewrowość, grubość opancerzenia), natomiast niszczyciele czołgów posiadały potężniejszą armatę oraz niższą sylwetkę, przez co było łatwiej je maskować.
    Wśród różnych typów niszczycieli czołgów było wiele doskonałych wozów bojowych takich jak np. Hetzer, M18 Hellcat oraz świetny Jagdpanther. Było również wiele słabych, naprędce zmontowanych konstrukcji, które miały niewystarczające uzbrojenie i osłonę przeciwpancerną, a w dodatku tak słabe silniki, że z ledwością poruszały się z prędkością wymaganą podczas walki. Obrazu tego dopełniają takie olbrzymy jak popularny niemiecki Jagdtiger.

Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000
Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: