1 2 3 4 5

Pojazdy Półgąsienicowe

      W trakcie bitew II wojny światowej pojazdy półgąsienicowe przewoziły na front piechotę, saperów, łącznościowców i artylerzystów, z prędkością z jaką nie można było sobie wcześniej tego wyobrazić. Zamiast długich kolumn maszerujących wojsk, jakie podążały przez pola bitewne w 1918 roku w nowej, wielkiej wojnie żołnierz frontowy przemieszczał się w formacjach pojazdów półgąsienicowych, które oprócz niego zabierały również niezbędne zaopatrzenie.
    W okresie II wojny światowej najlepiej możliwości pojazdów półgąsienicowych wykorzystywali Niemcy. Związek Radziecki był natomiast jedynym krajem, który nie produkował omawianego typu uzbrojenia.
    Na największą skalę produkowano półgąsienicowe wozy bojowe w USA. Począwszy od 1940 roku do końca wojny zbudowano tam około 40 tysięcy transporterów opancerzonych Half-track, w wersjach M3, M2, M5 i M9, oraz około 15 tysięcy opancerzonych pojazdów specjalnych na ich podwoziu, przede wszystkim dział samobieżnych. 
 
Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000
Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: