1 2 3 4 5

Działa Samobieżne

        Artyleria samobieżna narodziła się w trakcie bitew II wojny światowej. Gwałtowny rozwój tego typu uzbrojenia przypisywany był rosnącemu wpływowi czołgów na taktykę walki. Wiele pierwszych typów dział samobieżnych stanowiło prostą adaptację już istniejących czołgów, na podwoziach których montowano działa różnego kalibru. Z biegiem czasu pojawiły się staranie zaprojektowane od podstaw działa samobieżne.
    W zakresie operacyjnego zastosowania artylerii samobieżnej dały się zauważyć dwie główne tendencje - pierwsza ze szkół traktowała działo samobieżne jako proste dopełnienie tradycyjnej artylerii, druga natomiast widziała w nim środek bezpośredniego wsparcia ogniowego, zdolnego do wspierania broni pancernej. 
    Liczba i różnorodność projektów dział samobieżnych w okresie do roku 1945 była bardzo duża, jednakże obecnie na uzbrojeniu znajduje się stosunkowo niewiele typów tej broni.  
 
Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000
Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: