1 2 3 4 5

Samochody Pancerne:

      Współczesne samochody pancerne odgrywają podobną rolę i niewiele się różnią od swoich poprzedników z lat II wojny światowej. Ich najważniejszym zadaniem był zwiad i rozpoznanie. Pojazdy te były o stokroć wygodniejsze i szybsze od czołgów. Dysponowały jednak znacznie słabszym opancerzeniem oraz lżejszym uzbrojeniem (zdarzało się, że nie posiadały uzbrojenia). Zwykle miały napęd na cztery koła, choć wiele większych pojazdów miało napęd na cztery osie.
    Jednostkom samochodów pancernych często stawiano relatywnie łatwe i samodzielne zadania bojowe. Ich straty były często ciężkie, ale ogólnie korzystały na tym, że działały niezależnie od sformalizowanych struktur organizacyjnych armii. Oznaczało to, że mogły wykazywać własną inicjatywę taktyczną w sposób niedostępny dla pozostałych jednostek.
    Samochodów pancernych nie można oceniać na podstawie ich strat i liczby pojedynków bojowych, ale na jakości i szybkości zdobywania informacji. Jedną z najbardziej cenionych konstrukcji z czasów II wojny światowej był Daimler Armoured Car, którego założenia projektowe przetrwały po dziś dzień w formie brytyjskiego Daimler Ferret.
 
Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000
Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: