1 2 3 4 5

Armaty:

     Mogłoby się wydawać, że wielkie sukcesy niemieckiej ofensywy w 1940 roku, oznaczają nastanie ery wojny mobilnej, ale kiedy impet niemieckiego natarcia został wyhamowany w Związku Radzieckim, zimą 1941 roku, na polu walki ponownie pojawiła się artyleria ciężka.
    Ten rozdział jest poświęcony broni artyleryjskiej służącej do kruszenia fortyfikacji, uciszania nieprzyjacielskich baterii artylerii, jak i również do udzielania wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu, bez którego piechota i formacje pancerne wszystkich walczących stron nie mogłyby przemieszczać się na polu walki. 
    Armata, czyli główny temat tego poddziału, to działo
o bliskim płaskiemu torze lotu pocisku, służące do ostrzeliwania celów będących na linii pola widzenia. Najbardziej znanymi armatami II wojny światowej były: armaty okrętowe japońskich pancerników "Yamato" i "Musashi", niemiecka armata kolejowa "Dora", oraz amerykańskie działo doświadczalne "Little David" kalibru 914 mm.

Bibliografia:
1.Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: