1 2 3 4 5


Adamówka (powiat jarosławski)
 

     Gmina Adamówka - gmina położona obecnie w województwie podkarpackim, a w latach II RP w województwie lwowskim. Obecnie zajmuję powierzchnię 134,27 km². W jej skład wchodzą wsie: Adamówka, Cieplice, Dobcza, Krasne, Majdan Sieniawski oraz Pawłowa.
   
   W czasie I wojny światowej w okolicach gminy toczyły się zażarte walki. Pamiątką po nich jest cmentarz wojenny znajdujący się we wsi Adamówka.
    W latach okupacji hitlerowskiej (1940-1944), większa część gminy znalazła się na terytorium gminy Cieplice (powiat biłgorajski, dystrykt lubelski GG).
    Druga wojna światowa była czasem wielkiej próby dla mieszkańców gminy. Musieli oni bowiem walczyć nie tylko z Niemcami, ale również z Własowcami (Sowietami, którzy pod dowództwem generała Własowa, poddali się Niemcom i byli przez nich wykorzystywani do najokrutniejszych zadań), którzy dokonywali masowych rabunków, gwałtów i mordów na okolicznych mieszkańcach. Z rąk własowców zginęła Julia Buniowska, męczennica w obronie swojej godności.  Spis:  Cieplice    Majdan Sieniawski    Julia Buniowska    Miejsca PamięciSKOMENTUJ:
 
Nick:


Wpisz komentarz:

 
   
 


Galeria Adamówka
11:22 27.08.2013

Czy udzielił ktoś pozwolenia na kopiowanie zdjęć ze strony http://galeria.adamowka.pl/ ?3 lipca 2013


Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: