1 2 3 4 5


Majdan Sieniawski (gmina Adamówka)
 

     Majdan Sieniawski - wieś w Polsce, położona obecnie w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Adamówka.
   
   W 1937 roku podczas strajku chłopskiego doszło tutaj do starć z policją, w czasie których zginęło 15 chłopów. 
    Druga wojna światowa była czasem wielkiej próby dla mieszkańców wsi. Musieli oni bowiem walczyć nie tylko z Niemcami, ale również z Własowcami (Sowietami, którzy pod dowództwem generała Własowa, poddali się Niemcom i byli przez nich wykorzystywani do najokrutniejszych zadań), którzy dokonywali masowych rabunków, gwałtów i mordów na okolicznych mieszkańcach. Z rąk własowców zginęła Julia Buniowska, najsłynniejszy mieszkaniec wsi Majdan Sieniawski. Ogółem w latach 1942-1944 zostało zabitych 66 Majdaniaków. Ich pamięci poświęcony jest pomnik postawiony w 1972 roku przed miejscową szkoła podstawową. 
 
Fotografia:
1. Kościół Św. Mikołaja w Majdanie SieniawskimSpis:  Cieplice    Majdan Sieniawski    Julia Buniowska    Miejsca PamięciSKOMENTUJ:
 
Nick:


Wpisz komentarz:

 
   
 


Radek
13:54 27.08.2013

Czy Julia Buniowska to najsłynniejszy mieszkaniec Majdanu Sieniawskiego ? Polecam poczytać więcej na stronie http://adamowka.pl/strgminy/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=853 lipca 2013


Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: