1 2 3 4 5

Krążowniki:

     Wraz z różnorodnością zadań (od eskortowania statków handlowych do wypadów na konwoje wroga, i od działań ofensywnych, aż po rozpoznanie morskie) krążowniki z czasów II wojny światowej przejęły od fregat czasów Nelsona ich charakter. Przemierzały bezmiar oceanów w służbie wszystkich walczących potęg. Niemcy podczas walk zastosowali tę samą taktykę, sprawdzoną przed ćwierć wiekiem, kiedy to wykorzystywali krążowniki do nękania brytyjskiej floty handlowej. Odmiennie Brytyjczycy, którzy z kolei posyłali swoje krążowniki do ochrony zagrożonych atakami konwojów. Zdarzało się jednak, że Wyspiarze wykorzystywali je także do celów ofensywnych. Podczas tego typu operacji często odgrywały one pierwszoplanową rolę. Tak było w przypadku zatopienia bardzo ważnych dla Kriegsmarine okrętów: Bismarck, Admiral Graf Spee czy Scharnhorst.
    Najlepsze krążowniki w czasie II wojny światowej posiadali niewątpliwie Japończycy. Ich załogi były doskonale wyszkolone, a okręty posiadały znakomite właściwości morskie.


Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000  Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: