1 2 3 4 5

Pancerniki:

     We wrześniu 1939 roku, czyli w chwili wybuchu II wojny światowej pancerniki nadal stanowiły najsilniejszą klasę okrętów wojennych znajdujących się we flotach zarówno państw Osi jak i państw Sprzymierzonych.  Niemniej w 1945 roku miejsce pancerników zajęły lotniskowce.  Pomimo to odegrały one ważną rolę, aż do zakończenia działań wojennych. Stanowiły bowiem integralną część szybkich zespołów lotniskowców prowadząc nie tylko obronę przeciwlotniczą, ale także wspierając ogniem artyleryjskim operacje desantowe.
    Wśród najbardziej znanych pancerników używanych podczas II wojny światowej bez wątpienia możemy wymienić:  niemieckiego Bismarcka, brytyjskiego Prince of Wales, japońskiego Yamato oraz amerykańskiego USS Iowa, który pozostaje w służbie US Navy do dnia dzisiejszego.


 
Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000  Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: