1 2 3 4 5


Pierwsza Republika Słowacka

 

       Pierwsza Republika Slowacka (słw. Prvá slovenská republika) - marionetkowe, choć oficjalnie niezależne państwo słowackie proklamowane przez III Rzeszę w 1939 roku. Istniało do końca wojny w Europie, tj. do 8 maja 1945 roku.
    W połowie marca 1939 roku na zachodnich ziemiach byłej Czechosłowacji,  Niemcy utworzyli Protektorat Czech i Moraw.  Losy wschodnich rejonów tegoż państwa rozstrzygnęły się 13 marca 1939 roku, kiedy to Adolf Hitler zaprosił do Berlina lidera Słowackiej Partii Ludowej - ks. Josefa Tiso. Zaproponował mu wówczas utworzenie niepodległego państwa słowackiego, zależnego od III Rzeszy Niemieckiej. Hitler dodał również, że w razie nieprzyjęcia tejże propozycji, Słowacji będzie groził rozbiór, którego dokonają Polska i Węgry.
Następnego dnia, tj. 14 marca Tiso przedstawił sugestię Hitlera parlamentowi słowackiemu, który jednomyślną decyzją powołał Pierwszą Republikę Słowacką, a Tiso został wybrany jej pierwszym premierem.
    W związku z wkroczeniem na terytorium Słowacji wojska węgierskiego, 23 marca 1939 roku jej rząd podpisał z Niemcami układ o stosunku ochronnym
(Schutzvertrag), w wyniku którego Hitler zagwarantował nienaruszalność słowackich granic. Pomimo tego Rzesza nie udzieliła pomocy militarnej Słowakom, a także nie wsparła ich w trakcie rokowań pokojowych odbywających się w pierwszych dniach kwietnia w Budapeszcie, w wyniku czego Słowacja została zmuszona do odstąpienia Węgrom pasa ziem wokół Stakčína i Sobranec o powierzchni 1697 km² z 69 930 mieszkańcami i 78 miejscowościami.
   
Słowacja wzięła udział w ataku na Polskę w 1939 roku jako sojusznik III Rzeszy. Dnia 1 września 1939 roku premier Josef Tiso wydał swoim oddziałom rozkaz zaatakowania Polski bez uprzedniego wypowiedzenia jej wojny, co motywował rzekomym zagrożeniem terytorium Słowacji przez armię polską. Armia słowacka pod dowództwem Ferdinanda Čatloša zaatakowała Rzeczpospolitą o godzinie 5.00 siłą trzech dywizji w kierunkach: podhalańskim, nowosądeckim i bieszczadzkim.
   
Słowacja była także pierwszym samodzielnym państwem, które deportowało dużą część mieszkających w kraju Żydów. W sumie rząd słowacki we współpracy z III Rzeszą deportował do niemieckich obozów koncentracyjnych 70 tysięcy słowackich Żydów z czego śmierć poniosło 67 tys.Pierwsza Republika Słowacka
Hymn Flaga Korona Słowacka
Podział Administracyjny Najwyżsi Urzędnicy Josef Tiso
Gwarida Hlinkowa Armia Słowacka  SKOMENTUJ:
 
Nick:


Wpisz komentarz:

 
   
 00:34 01.12.2013
22:19 03.12.2013PL
01:27 08.03.2014
1 marca 2013


Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: