1 2 3 4 5

Samochody Ciężarowe:

     Nigdy przedtem i prawdopodobnie nigdy w przyszłości nie istniała i nie będzie istnieć możliwość tak mobilnego konfliktu jakim była II wojna światowa. Już od samego jej początku, od niemieckiej wojny błyskawicznej, działania bojowe zależały od mobilności atakujących. Decydujące znaczenie miała prędkość i sprawność działania zgrupowań pancernych, za którymi postępowały mobilne oddziały tyłowe z zaopatrzeniem.
    Największym dostawcą samochodów ciężarowych podczas II wojny światowej były Stany Zjednoczone. Jednakże na początku ciężko im było sprostać ciągle rosnącym potrzebom własnej armii, jak też dostawom do Wielkiej Brytanii w ramach programu Lend-Lease. Ale gdy cały amerykański przemysł przestawił się na produkcję wojenną, ciężarówki montowano w nieprzeliczanych tysiącach sztuk, poczynając od 3-tonowych pojazdów Dodge z napędem 4x4, a kończąc na masywnych pojazdach transportowych Mack i Diamond T. 
    Również niemieckie samochody ciężarowe, były produkowane na masową skalę. Jest wśród nich taki klasyk jak Opel Blitz, który był produkowany jeszcze długo po zakończeniu wojny (do 1973 r.).


Bibliografia:
1. Encyklopedia Uzbrojenia - Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2000  Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: