1 2 3 4 5

Szybowce Transportowe:

     Historia szybowców transportowych jest już całkowicie zapisaną kartą dziejów lotnictwa wojskowego. Rozwój ich był krótki i krótkie też było ich praktyczne wykorzystanie. Zaczęło się i zakończyło w zasadzie podczas II wojny światowej - trwało krócej niż ona sama.
    Historia szybownictwa jest dłuższa od historii lotnictwa silnikowego, bowiem pierwsze loty szybowców miały miejsce przy końcu XIX wieku, a więc przed pierwszymi lotami samolotów. Jednak rozwój szybowców zaczął się dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy to pierwsze tego rodzaju konstrukcje powstały w ZSRR. Po raz pierwszy użyto ich bojowo podczas II wojny światowej w trakcie niemieckiego desantu na belgijski fort Eben Emael w 1940 roku. Od tego ataku, który pokazał możliwości szybowca jako środka walki, pozwalającego na zaskakujące uderzenie, datuje się stopniowy wzrost liczby szybowców transportowych w składzie wyposażenia walczących stron i coraz szerszy zakres ich stosowania. Ogółem wyprodukowano podczas II wojny światowej 25 000 szybowców, z których większość wzięła udział w działaniach bojowych.
 


Bibliografia:
1. Tadeusz Królikiewicz - Szybowce Transportowe, Wydawnictwo MON, Warszawa 1985Prawa Autorskie

UWAGA ! Zamieszczone na portalu zdjęcia nie należą do mnie; zostały umieszczone wyłącznie w celach edukacyjnych. Jeśli jesteś posiadaczem praw autorskich do któregoś ze zdjęć i nie życzysz sobie, aby były umieszczone na tym portalu proszę o kontakt : o2wojnie.cba.pl@op.pl

Autor: